جستجو در مسیر ایرانی
برترین رشته های تجربی
استاد دانشگاه

شخصیت شناسی

اگر شما فردی متفکر، مستقل و آرمانگرا هستید؛

اگر به تصمیمات خود اطمینان دارید؛

اگر از درون خود انگیزه می گیرد و در دنیایی از ایده ها به سر می برید؛

اگر شخصیتی پیچیده دارید که شناخت شما به آسانی ممکن نیست؛

و اگر علاقه ای به اختلاف نداشته و تمایل به رسیدن به توافق با دیگران دارید؛

 

 
احتمالا شما یک INFJ می باشید

 
انتخاب رشته
حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی شامل چه مواردی است؟
منظور از حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی چیست؟ بسیاری افراد درآمد را معادل حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی می دانند در حالی که حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی رفاهیات دیگری را نیز شامل می شود.

حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی

یکی از دلایل توجه دانش آموختگان حوزه حقوق به شغل سردفتر اسناد رسمی، حقوق و مزایای قابل توجه سردفتری است. از این رو این مقاله را به موضوع " حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی " اختصاص داده ایم.
 

 
ابتدا مطلب را با این پرسش آغاز می کنیم: شما چه برداشتی از عبارت " حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی " دارید؟
بسیاری افراد "درآمد" را معادل حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی می دانند در حالی که حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی رفاهیات دیگری را نیز شامل می شود.
به بیان دیگر، حقوق و مزایای سردفتر اسناد رسمی علاوه بر درآمد و دریافتی ها، شامل مزایای شغلی نظیر حق بازنشستگی ، بیمه و خدمات رفاهی و مرخصی نیز هست که طبق مقررات به سردفتر تعلق می گیرد و رفاهیات او را در ضمن اشتغال و پس از آن دربر می گیرد.
در اینجا به توضیح این موارد می پردازیم:

الف-درآمد سردفتر

در مورد درآمد سردفتر قبلا به طور مفصل در این مقاله و این یکی صحبت کرده ایم که می توانید مطالعه کنید. در اینجا صرفا یادآوری می کنیم که میانگین درآمد سردفتری قابل توجه است و به روشهای مختلف می توان به صحت این موضوع دست یافت.
به عنوان مثال یک راه برای محاسبه میانگین درآمد سردفتر اسناد رسمی که عنوان می شود این است: اگر جمعیت ایران را 80 میلیون و میانگین تنظیم اسناد را در سال 15 میلیون در نظر بگیریم، سهم هر دفترخانه در سال، 2000 سند و در ماه، حدود 165 سند خواهد بود.
اکنون اگر میانگین حق التحریر هر سند را 150 هزار تومان بگیریم، میانگین درآمد دفترخانه در ماه حدود 25 میلیون خواهد شد. با کسر هزینه های مربوطه (اجاره، سهم کانون، سهم دفتریار، حقوق کارکنان و...) 10 میلیون درآمد خالص باقی خواهد ماند که عدد قابل توجهی است.
به خاطر داشته باشید که در بیان درآمد قابل توجه دفترخانه ها عموما از کلمه "میانگین" استفاده می شود چرا که درآمد دفترخانه ها طیف وسیعی از درآمدهای کم تا بسیار زیاد را دربرمی گیرد.
این درآمد عموما از حق التحریر به دست می آید، یعنی همان سهم قانونی سردفتر از پرداختی ارباب رجوع بابت ثبت اسناد دریافت می شود و طبق قانون هر 4 سال یکبار افزایش می یابد. و البته سایر موارد مثل صدور اجرائیه، گواهی امضاء، برابر اصل کردن کپی، تک برگ کردن سند دفترچه ای و… از جمله موارد درآمد زا برای دفترخانه هستند.

 

 icon_new.gif جزوه نکات کلیدی عربی ویژه آزمون سردفتری 97 icon_new.gif

نکات کلیدی عربی برای آمادگی آزمون سردفتری 97 به همراه
مجموعه سوالات عربی آزمونهای سردفتری سالهای 80 تا 87
 


(برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده همه محصولات مرتبط کلیک کنید)

 
 

ب- حق بازنشستگی

یکی از مزایای شغل سردفتری بهره مندی از حق بازنشستگی است. سردفتر در صورت رسیدن به سن 65 سال یا سابقه کاری 30 سال می تواند درخواست بازنشستگی نماید و از این حق قانونی خود استفاده کند.
شاید در نگاه اول اینگونه به نظر برسد که حق بازنشستگی امتیاز چندان شاخصی  نیست که در اینجا به آن اشاره شده  و بسیاری از مشاغل حتی سطح پایین جامعه هم می توانند از حق بازنشستگی برخوردار شوند اما باید توجه داشت که شغل سردفتری از حق انتقال امتیاز دفترخانه (یا آنگونه که در بین مردم رایج است، "فروش امتیاز دفترخانه") پس از دوران خدمت نیز برخوردار است و این موضوع ارزش بازنشستگی در این شغل را دوچندان می سازد. (در مورد انتقال امتیاز دفترخانه بعدا بیشتر سخن خواهیم گفت).

ج- حق بیمه و خدمات رفاهی

سردفتر اسناد رسمی تحت پوشش بیمه و خدمات رفاهی کانون سردفتران و دفتریاران است. این به معنی وجود مرکزی است که تا حدی تسهیلات و حمایت هایی را ارایه می کند. استفاده از خدمات درمانی ، رفاهی و اقامتی مراکز طرف قرارداد، دریافت وام، تخفیف سفر و خرید کالا ، خدمات ورزشی و ... نمونه هایی از این خدمات است.
لازم به ذکر است که بازنشستگان نیز می توانند تحت شرایطی از خدمات کانون استفاده کنند.

د- مرخصی

سردفتر می توند از مرخصی های قانونی طبق مقررات استفاده کند. به عنوان مثال، سردفتر و دفتریار هر کدام سالانه یکماه مرخصی عادی و یکماه نیز استعلاجی دارند که این مدت در شرایط اضطراری با موافقت سازمان ثبت قابل افزایش است. همچنین امکان استفاده از مرخصی های استفاده نشده به صورت یکجا و تا حد معین نیز در قانون پیش بینی شده است.
در پایان اگر داوطلب آزمون سردفتری سال 97 هستید، می توانید با دانلود سوالات آزمون سردفتری اسناد رسمی سالهای گذشته از طریق لینک زیر، از هم اکنون برای آمادگی آزمون سردفتری 97 اقدام نمایید.
 

 
هم چنین در صورتی که مایل به شرکت در آزمون دفتریاری 97 هستید با دانلود سوالات دفتریاری سالهای قبل از طریق لینک زیر خود را آماده نمایید.
:

دانلود سوالات آزمون دفتریاری

دانلود ۵ دوره سوالات آزمون دفتریاری سالهای گذشته

 

 


 icon_new.gif جزوه طلایی سردفتری اسناد رسمیو کارشناسان رسمی دادگستری icon_new.gif

نکات طلایی برای آمادگی آزمون سردفتری اسناد رسمی و کارشناس رسمی امور ثبتی
به همراه قوانین و بخشنامه های مهم ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی


(برای کسب اطلاعات بیشترکلیک کنید)
 

1396/12/21

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
دبیر گروه آموزش و دانشگاه:
قابل توجه داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی 97: مهلت ثبت نام آزمون سردفتری تا تاریخ 31 اردیبهشت 97 تمدید شد
پنجشنبه 27 ارديبهشت 1397
+
0
-
0
ارسال
دبیر گروه آموزش و دانشگاه:
قابل توجه علاقه مندان و داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی 97: آگهی ثبت نام آزمون سردفتری 97 منتشر شد. برای مشاهده متن خبر به صفحه اول سایت مراجعه کنید و یا این لینک را در نوار آدرس مرورگرتان کپی کنید: http://yon.ir/IzyPZ
دوشنبه 10 ارديبهشت 1397
+
0
-
0
ارسال
دبیر گروه آموزش و دانشگاه:
قابل توجه علاقه مندان و داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی 97: زمان ثبت نام و زمان برگزاری آزمون سردفتری 97 مشخص شد. برای مشاهده متن خبر به صفحه اول سایت مراجعه کنید و یا این لینک را در نوار آدرس مرورگرتان کپی کنید: https://goo.gl/DWs7bv
سه شنبه 21 فروردين 1397
+
0
-
0
ارسال
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 915
5.3/10 (تعداد آرا 30 نفر )
Share