جستجو در مسیر ایرانی
برترین رشته های تجربی
استاد دانشگاه
بیدزیلا

شخصیت شناسی

اگر شما فردی متفکر، مستقل و آرمانگرا هستید؛

اگر به تصمیمات خود اطمینان دارید؛

اگر از درون خود انگیزه می گیرد و در دنیایی از ایده ها به سر می برید؛

اگر شخصیتی پیچیده دارید که شناخت شما به آسانی ممکن نیست؛

و اگر علاقه ای به اختلاف نداشته و تمایل به رسیدن به توافق با دیگران دارید؛

 

 
احتمالا شما یک INFJ می باشید

 
انتخاب رشته دانشگاه
انتخاب رشته
رشته های دانشگاهی علوم انسانی
انتخاب رشته یکی از مهمترین و شاید سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی هر دانش آموزی می باشد زیرا تاثیر بسیار زیادی در آینده او دارد. هر چه انتخاب رشته درست تر و با اطلاعات کافی انجام شود، مطمئنا دانش آموز در آینده موفق تر خواهد بود.

انتخاب رشته یکی از مهمترین و شاید سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی هر دانش آموزی می باشد زیرا تاثیر بسیار زیادی در آینده او دارد. هر چه انتخاب رشته درست تر و با اطلاعات کافی انجام شود، مطمئنا دانش آموز در آینده موفق تر خواهد بود.

شما به عنوان یک دانش آموز رشته علوم انسانی باید هدف خود را مشخص کرده و با نهایت اراده و پشتکار در جهت آن تلاش کنید. برای اینکه بتوانید هدف های درستی را انتخاب کنید، مطمئنا باید بدانید چه گزینه هایی پیش روی شما خواهد بود. به عنوان مثال اینکه می خواهید برای ورود به یک رشته دانشگاهی هدف گذاری و برنامه ریزی کنید، باید قبل از آن بدانید که  رشته های دانشگاهی علوم انسانی در دانشگاه های کشور چه هستند. دانشگاه های معتبر رشته علوم انسانی کدامند و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است.
 

دروس رشته علوم انسانی در دبیرستان

دانش آموزان رشته علوم انسانی دبیرستان باید در دروس ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی قوی باشند. برخی از کتاب های علوم انسانی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: علوم و فنون ادبی، جامعه شناسی، تاریخ ایران و جهان ، ادبیات فارسی، جغرافیای ایران، اقتصاد،  عربی، نگارش، منطق، فلسفه، منطق، ارایه های ادبی، روان شناسی، زبان فارسی، علوم اجتماعی.

 شما دانش آموز علوم انسانی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری انسانی کسب کنید.
 

شاخه های علوم انسانی

رشته علوم انسانی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۵ حدود ۱۶۱،۵۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند.

دروس اختصاصی انسانی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان انسانی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی می باشند.

رشته علوم انسانی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته انسانی  را نشان می دهد:


رشته های دانشگاهی علوم انسانی

رشته های دانشگاهی علوم انسانی که شما پس از کسب رتبه لازم در کنکور می توانید انتخاب کنید، در مقاطع مختلف کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته می باشند.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی باستان شناسی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی علمی – کاربردی اشتغال، کاردانی علمی – کاربردی اقتصاد کار و بهره وری، کاردانی علمی – کاربردی روابط کار، کاردانی مربی کودک، کاردانی امور تربیتی، کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، کاردانی آموزش دینی و عربی، کاردانی متصدی امور آموزشی، کاردانی مطالعات اجتماعی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی مدیریت صنعت جهانگردی، کاردانی علمی – کاربردی خدمات پرورشی.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: آماد، آموزش ابتدایی، ادیان و مذاهب، باستان شناسی، تاریخ، تاریخ اسلام، حقوق، خبرنگاری، دبیری الهیات و معارف اسلامی، دبیری تاریخ، آموزش تربیت بدنی، جغرافیا، دبیری جغرافیا، دبیری زبان و ادبیات عربی، دبیری علوم اجتماعی، روابط عمومی، روزنامه نگاری، زبان و ادبیات ترکی آذری، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی، علوم ارتباطات اجتماعی، علوم تربیتی، مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، مطالعات خانواده ، فقه و حقوق امامی، فلسفه، زبان شناسی،  مترجمی زبان عربی، ایران شناسی، فرهنگ و معارف اسلامی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، پژوهشگری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، مردم شناسی

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، رشته معارف اسلامی و حقوق می باشد.

تعدادی از رشته های دانشگاهی هم هستند که در بین رشته های انسانی، تجربی و ریاضی مشترک اند که دانش آموزان انسانی هم می توانند وارد این رشته ها در دانشگاه شوند.  این رشته ها هم در مقاطع مختلف دانشجو می پذیرند.

رشته های مشترک در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی حسابداری، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی،  کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت گمرکی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: اقتصاد اسلامی، اقتصاد کشاورزی، حسابداری، روانشناسی، زبان و ادبیات عربی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، علوم قضایی، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مدیریت هتلداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فقه و حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی ، فلسفه و کلام اسلامی ، تاریخ و تمدن ملل اسلامی ، ادیان و عرفان ، شیعه شناسی ، فقه و حقوق مذاهب اسلامی ، معارف اسلامی ، فقه و حقوق حنفی ، فقه و حقوق شافعی ، علوم قرآن و حدیث ، فلسفه و عرفان اسلامی ،  تربیت مربی عقیدتی سیاسی، علوم ورزشی، مربیگری ورزشی، مهندسی ورزش، ضد تروریسم، امنیت نرم، علوم فنی امنیت، پژوهشگری امنیت، حفاظت اطلاعات، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، مطالعات امنیتی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شامل این رشته ها می باشند: کارشناسی ارشد پیوسته الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی
 

بهترین رشته انسانی

شاید سوال بسیاری از دانش آموزان انسانی این باشد که بهترین رشته انسانی چیست؟ بهترین رشته انسانی از نظر بازارکار کدام است؟ بهترین شغل های مربوط به رشته انسانی چه هستند؟ پردرآمد ترین رشته انسانی چه رشته ای است؟

واقعیت این است که این دانش آموزان دید و منظور متفاوتی از عبارت « بهترین رشته » دارند. برخی بهترین رشته انسانی را رشته ای می  دانند که درآمد بیشتری دارد. از نظر تعدادی دیگر بهترین رشته آن است که بازارکار بهتری دارد. گروهی دیگر می گویند اگر شغلی ساعت کار زیادی نداشته باشد و یا پاره وقت باشد برای ما بهترین است.

این تفاوت ها طبیعی است و شاید به اختلاف بین انسان ها مربوط باشد. در مجموع شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های انسانی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد. به دلیل اینکه نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید. معیارهایی مثل درآمد و بازارکار هم بسیار مهم هستند که حتما باید در مورد آنها هم اطلاع کسب کنید. ولی قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید)

 

شغل های رشته انسانی

یکی از موارد مهمی که دانش آموزان باید توجه زیادی به آن داشته باشند، شغلی است که در آینده می خواهند وارد آن شوند. شناختن شغل های رشته انسانی (شامل ویژگی های اصلی شغل، وظایف مرتبط، بازارکار، درآمد و …) برای شما دانش آموز این رشته بسیار مهم و حیاتی است. اگر بدون شناخت وارد کاری شوید، به احتمال زیاد در آینده شما نیز جزو گروه زیادی از افرادی می شوید که از شغل خود ناراضی اند و از آن لذت نمی برند.

اینکه شغل های رشته انسانی چه هستند را تا حد زیادی می توانید از رشته های دانشگاهی انسانی که در بالا آورده شد، متوجه شوید. البته در برخی از رشته ها شما می توانید وارد شغل های مختلف بشوید. به عنوان مثال شما وقتی در رشته روانشناسی فارغ التحصیل می شوید می  توانید به عنوان روانشناس در یک کلینیک روانشناسی کار کنید، می توانید مشاور سازمان ها و شرکت های مختلف شوید، می توانند به عنوان موسس مراکزی مانند مراکز مشاوره، مهد کودک، مرکز نگهداری سالمندان و … باشید.  

فارغ التحصیلان تعدادی از رشته های دانشگاهی انسانی وارد مشاغل آموزشی در سطح مدارس یا دانشگاه ها می شوند مانند دبیری الهیات، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، آموزش ابتدایی، دبیری تاریخ، علوم تربیتی و …

اگر بخواهیم تعداد دیگری از شغل های علوم انسانی را نام ببریم می شود به وکیل، قاضی، روزنامه نگار، حسابدار، مشاور، کارشناس مالی، کارشناس جهانگردی، باستان شناس، مربی مهدکودک، مدیر مهدکودک، مربی تربیت بدنی، جامعه شناس، مردم شناس، مددکار اجتماعی، کارشناس بیمه، زبان شناس و … اشاره کرد.

برای اطلاع از ویژگی ها، بازارکار، درآمد و بسیاری موارد دیگر از شغل های رشته انسانی به بخش آشنایی با مشاغل سایت ما مراجعه کنید.


 

1395/12/27

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 10326
8/10 (تعداد آرا 3 نفر )
Share